Kaip medžio pjuvenų granulės gaminamos?
Panašiai kaip ir briketai, medžio granulės yra gaminamos spaudimo būdu. Spaudimui naudojamos aukštos kokybės pjuvenos, kurios yra išdžiovinamos ir presuojamos į granules be oro tarpų. Kuo mažiau oro tarpų yra granulėse – tuo jos efektyviau gali skleisti šilumą į išorę. Pjuvenos yra atidžiai tikrinamos, kad nebūtų netinkamų dalelių, kurios paspartintų degimą ir padarytų jį mažiau kaitinantį. Spaudžiant medienos granules, yra vengiama bet kokių šalutinių medžiagų, kad produktas būtų natūralus ir turėtų ne mažiau nei šimtą procentų medienos.
Norintiems pigiau kaitinti savo židinius, labiau rūpintis gamta, geras pasirinkimas yra pjuvenų granulės. Kokybiškai pagamintos granulės turės tokį patį ar didesnį kaitrumą kaip briketai, jas bus paprasčiau sandėliuoti.
Laikymo sąlygos
Kaip jau minėta, medžio granulės naudingos dėl elementaraus sandėliavimo. Visgi, jų saugojimui keliamas vienas reikalavimas: jos visada turi būti laikomos sausai. Aukštos kokybės granulės yra itin sausos ir gerai sugeria drėgmę (dėl to kartais naudojamos kaip kraikas). Paveiktos drėgmės, jos iš karto praranda savo formą, tampa palaidos ir nebetinka kūrenimui.
Apsaugoti šį kurą galima laikant medžio pjuvenų granules joms skirtame įpakavime, kuris nepraleidžia vandens. Pakenkti granulėms gali ne tik tiesioginiai vandens lašai, bet ir aukšta drėgmė patalpoje. Net ir palikdami įpakavimą sausame sandėlyje, įsitikinkite, ar pakuotė neturi įplyšimų, patikrinkite kuro kokybę (ar jis atrodo vis dar tinkamos struktūros, nesimato palaidų pjuvenų). Įplyšimus galima užklijuoti lipnia juosta.
Patartina medžio granules laikyti pastatų viduje, kur jų nepaveiks lietus, rasa ar pan. Jei visgi nusprendėte sandėliuoti lauke, pasirūpinkite tinkama kuro pakuotės apsauga nuo vandens, drėgmės. Paprastai jas uždengti nepakanka: nekraukite granulių maišų ant žemės (tai galioja ir sandėliuojant viduje). Geriausia juos kiek pakelti, pavyzdžiui, padėti maišus ant palečių. Dar efektyvesnė apsauga nuo medžio granulių sušlapimo yra patiesiant po jais ar tarp pakuočių kartono.
Šildymo krosnies pasirinkimas
Kuro granulėms reikalinga speciali krosnelė. Medienos granules kūrenant kieto kuro katile, patalpos bus šildomos neefektyviai, iššvaistysite daug kuro. Pastarajai katilų rūšiai pritaikytas kuras yra malkos ar briketai, be to jie turi platesnius tarpus pelenams nei krosnelės.
Biokuro katilas, pritaikytas specialiai granulėms, daugumai vartotojų atsiperka per 3 – 5 metus. Tai – gera investicija norintiems žiemą praleisti šiltuose namuose ir tuo pačiu sutaupyti. Visgi, tam, kad aukštos kokybės medžio granulės galėtų efektyviai apšildyti Jūsų būstą, svarbu patikrinti tam tikras krosnelės specifikacijas:
- maksimalią krosnelės talpą. Kuo daugiau bus galima įdėti granulių, tuo rečiau krosnelę reikės papildyti.
- kuro padavimo būdą: ar pjuvenų granulės bus paduodamos iš viršaus ar iš apačios? Pirmasis variantas užtikrina paprastesnę krosnelės priežiūrą ir retesnį jos valymą. Pasirinkus antrąjį variantą, pelenus reikės iškratyti bent kartą per savaitę.
- šildymo efektyvumą (kW). Nuo to priklauso krosnelės dydis, pavyzdžiui, jei jos efektyvumas 17 kW, medienos granulės skleis šilumą, kurios užteks 185 m2 būstui.